Czy warto transportować ponadgabaryty do końca 2020 - info trans

transport ponadgabarytowy

Transport ciężki

Samochody ciężarowe przewożące towar zazwyczaj posiadają standardowe wymiary naczep, które pozwalają na bezproblemowe przewożenie określonej ilości towaru. Zdarza się jednak czasami, że jest potrzebny transport ciężki, który charakteryzuje s

Czy warto transportować ponadgabaryty do końca 2020 - info trans transport ponadgabarytowy
ię innym sposobem obsługi niż ten tradycyjny.

Nie każdy w swojej firmie posiada transport ponadgabarytowy. Po prostu nie wszystkie floty ciężarówek są do tego dostosowane. Trzeba również pamiętać, że transport maszyn jest też bardziej skomplikowany. Zorganizowanie całej trasy oraz odpowiednie zabezpieczenie pojazdu bywa czasochłonne. Do tego trzeba zadbać o wszelkie formalności celne, a czasami nawet konieczne jest eskortowanie ciężarówki.

Przewóz ponadgabarytowy z całą pewnością jest opłacalny, ponieważ zazwyczaj przewozi się cenne rzeczy, więc można w ten sposób więcej zarobić. Warto więc trochę czasu poświęcić na odpowiednie przygotowanie się do takiego transportu, ponieważ każde niepowodzenie w trasie może nas wiele kosztować. Firmy są przecież odpowiedzialne za towar, który przewożą.


I to na kilku płaszczyznach. Słowo ciężki

Transport ciężki to inne określenie dla gałęzi przemysłu, jaką jest transport ponadgabarytowy. W tej nazwie znaleźć można odzwierciedlenie jej charakteru. I to na kilku płaszczyznach.
Słowo ciężki to po pierwsze odniesienie do wielkości i ciężkości towarów. Tradycyjnie na polskich drogach transportować można produkty o łącznej masie 42 ton. Tymczasem maszyny, różnego rodzaju sprzęty, czy hale ciężar ten przekraczają. Wszystko więc co waży więcej niż 42 tony, musi być transportowane w specjalnych warunkach.
Drugą płaszczyzną transportu ciężkiego, jest jego logistyka. Transport maszyn, czy elementów infrastruktury naprawdę nie jest organizacyjnie łatwy. Nie każdą trasą da się go zorganizować. Takie elementy, jak rondo, most, czy wysoki krawężnik mogą w tym przypadku uczynić trasę nieprzejezdną. Zorganizowanie więc wszystkiego cale nie jest łatwe. Tym bardziej, że dochodzą do tego dodatkowe elementy, związane z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
I tak oto transport ciężki, wcale lekkim nie jest.


Jak przetransportować maszyny rolnicze z Niemiec?

Niemieckie rolnictwo jest znacznie bardziej nowoczesne niż polskie, nie ma co się oszukiwać. Maszyny rolnicze, których używa się na zachodzie, po pewnym czasie będą wymieniane na nowe. Jest to doskonała okazja dla polskich rolników na zakup używanego, dobrego sprzętu rolniczego w korzystnej cenie. Problem pojawia się natomiast w temacie transportu. Aby przewieźć np. kombajn zbożowy musimy zorganizować transport ponadgabarytowy. Niektóre maszyny mają bowiem takie rozmiary, które nie zmieszczą się w standardach normalnych naczep. Transport maszyn rolniczych to bardzo popularny i rosnący element transportu międzynarodowego. Wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że lepiej zakupić serwisowany sprzęt za granicą niż niepewny, krajowy. Każdy szuka bowiem oszczędności, a więc eksploatuje sprzęt rolniczy do granic jego możliwości nie zastanawiając się nad jego żywotnością. Transport ciężki w przypadku importu zagranicznych maszyn czy innych ponadgabarytowych elementów konstrukcyjnych rozwija się bardzo prężnie, a polskie firmy transportowe zarabiają na tym dobre pieniądze.


Firmy transportowe od dużych ładunków

Firmy transportowe w ostatnim stuleciu odnotowały niezwykle dynamiczny rozwój. W dużej merze wynika to oczywiście z faktu, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest coraz większe. I dotyczy to nie tylko transportu zwykłych towarów, czy ludzi, ale też ładunków ponadgabarytowych.
Transport ponadgabarytowy jest jedną z gałęzi transportu, która zajmuje się ładunkami o niestandardowych wymiarach i wadze. Aby go świadczyć, trzeba mieć odpowiednie zaplecze i doskonale znać prawo, które te kwestie reguluje. Transport ciężki podlega bowiem specyficznym regulacjom i wymaga między innymi każdorazowego zezwolenia. Aby je uzyskać, firma musi przedłożyć do urzędu plan drogi, w którym wykaże, że transport daną trasą jest możliwy. I dopiero, gdy zezwolenie jest wydane, może ruszyć w drogę.
Firmy transportowe oferujące transport maszyn, hal, czy sprzętów górniczych, cieszą się coraz większą popularnością. I patrząc na zapotrzebowanie na tego typu usługę, można przypuszczać, że tendencja ta będzie się utrzymywać.