bezpieczna praca na sporej wysokości, bo nawet do 15 m. Potem trzeba szukać innych rozwiązań. W różnego rodzaju remontach na niezbyt dużych wysokościach dobrze się sprawdza zwyżka. Co ważne, łatwo ją przestawić z miejsca na miejsce. Podnośnik sprawdzi się też przy montażu zewnętrznych elementów, gdy nie można postawić zwykłych rusztowań. W pewnych sytuacjach prace na wysokościach muszą być prowadzone przy pomocy technik alpinistycznych. Wykonują je specjaliści, którzy znają odpowiednie techniki linowe. Dzięki nim możliwe są prace nawet na ogromnych wysokościach kilkuset metrów. Przed zatrudnieniem takich pracowników należy dokładnie sprawdzić, czy osoby takie mają odpowiednie kwalifikacje. Muszą mieć odpowiednie polskie certyfikaty, choć coraz częściej alpiniści przemysłowi posługują się międzynarodowymi uprawnieniami IRATA. Te uprawnienia są przyznawane po specjalnych kursach i egzaminach. Ważne są także badania lekarskie uprawniające do pracy na wysokości.
Przykład? Zawieszanie reklam
Prace na wysokościach mogą być intratną propozycją dla bezrobotnych osób. Nie wymagają specjalnych zdolności, może je wykonywać wiele osób. Nie znaczy to oczywiście, że każdy może wykonywać taki rodzaj pracy. Trzeba spełniać szereg czynników, głównie w kwestii zdrowia. Lekarz medycyny pracy oceni, czy możemy pracować na wysokościach.
Na czym polega taka praca? Bardzo często są to proste prace, które należy wykonać na dużej wysokości. Przykład? Zawieszanie reklam. Podnośnik (popularnie zwana zwyżka) podnosi nas na odpowiednią wysokość, gdzie musimy zerwać starą reklamę i zawiesić nową. Nie jest to szczególnie skomplikowane, trzeba uważać głównie na siebie, by nie zrobić sobie krzywdy.
Jak znaleźć taką pracę? Mamy szczęście, gdyż nie na darmo powtarza się, że jest rynek pracownika. To firmy szukają nas. Wystarczy przejrzeć dobrze internetowe słupy ogłoszeniowe. Szukajmy firm w najbliższej okolicy, na pewno coś znajdziemy. Część firm będzie szukała osób już z uprawnieniami, natomiast część przyjmie zupełnego żółtodzioba, by tylko "zgarnąć" go z rynku pracy i nauczyć. Oczekują dyspozycyjności i dobrej higieny pracy. Jeśli chcemy zarobić i rzetelnie wykonywać swoją pracę, nie powinniśmy mieć problemu z zatrudnieniem.
Podwyższone platformy robocze powinny mieć poręcze
Praca na wysokościach - Każda praca na wysokości 1,8 metra lub więcej od poziomu gruntu lub podłogi. Podwyższone pozycje robocze, w których istnieje ryzyko upadku i gdzie nie ma fizycznej ochrony, takiej jak poręcze. Rodzaje pracy obejmują pracę ze wszystkich rodzajów drabin, rusztowań, podnośników mechanicznych, pracę na wieżach transmisyjnych i przewodnikach, w przestrzeniach zamkniętych, dachach spadzistych, obszarach, w których nie ma punktów mocowania do góry.
Nie obejmuje to normalnej pracy na niskich drabinach, platformach ładunkowych lub podobnych miejscach. Kierownik pracy - osoba uprawniona do sprawdzenia, czy wszystkie warunki pracy na wysokości zostały spełnione, do określenia bieżących środków ostrożności w celu utrzymania bezpiecznych warunków pracy podczas pracy, do zezwolenia na wykonanie pracy i do anulowania zezwolenia na pracę; znany również jako właściciel, kierownik grupy roboczej lub osoba upoważniająca. Prace na wysokościach powinny być wykonywane przez osoby odpowiedzialne. Zwyżka to termin, który powinien być znany tym pracownikom. Podwyższone platformy robocze powinny mieć poręcze i wyposażone w drabiny umożliwiające dostęp. Praca na wysokościach jest niebezpieczna.
Nie wszyscy jednak mają świadomość co
Z roku na rok coraz więcej osób w różnych grupach wiekowych decyduje się na pracę na wysokościach. Nie wszyscy jednak mają świadomość, co jest potrzebne, by można było zacząć pracę na wysokości. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o takie narzędzia, jak zwyżka i podnośnik.
Prace na wysokościach mogą okazać się świetnym pomysłem na zarobek, jednak do jej rozpoczęcia potrzebne są właściwie uprawnienia.
Warto wiedzieć, że na kurs alpinizmu przemysłowego można zdecydować się nie tylko samodzielnie. Bardzo często pracodawca wysyła pracownika na taki kurs. Trzeba zdawać sobie sprawę, że szkolenia obecnie odbywają się systematycznie praktycznie w każdym dużym mieście.
W zdecydowanej większości przypadków podczas szkoleń uczestnicy biorą udział nie tylko w części teoretycznej, ale również praktycznej. Zadaniem części teoretycznej jest nakreślenie specyfiki pracy, a także dokładne poinformowanie uczestników o ewentualnych niebezpieczeństwach, które mogą potencjalnie wystąpić. Na szkoleniu teoretycznym omawiane są również wszystkie zasady BHP.
Ponadto obecnie funkcjonują ośrodki, które organizują specjalne kursy tylko i wyłącznie do pracy na wysokościach. Osoba zainteresowana pracą w tym zawodzie powinna zatem zorientować się, czy w jej mieście nie jest organizowane takie szkolenie.
Mycie czy też malowanie elewacji wysokiego
Podnośnik czy jak kto woli zwyżka to sprzęt, który jest wręcz niezbędny, kiedy mamy do wykonania jakieś prace na wysokościach. Na szczęście, nie trzeba takich sprzętów kupować, bo można z powodzeniem wynająć. Nie ma w zasadzie najmniejszego problemu ze znalezieniem takiej usługi, bo na naszym rynku funkcjonuje stosunkowo dużo firm, które świadczą usługi wynajmu podnośników właśnie. Czasami takich usługodawców mamy dosłownie na sąsiedniej ulicy, tylko jakoś tego nie zauważyliśmy. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ człowiek nie jest w stanie kodować każdej informacji, bo na co dzień mamy całą masę spraw do ogarnięcia. Gdyby jednak poszukiwania w realu nie przyniosły pożądanych rezultatów, zawsze można przecież skorzystać z pomocy tego potężnego i zarazem nader funkcjonalnego medium, jakim bezsprzecznie jest internet. W sieci jest chyba już wszystko, więc i usługi w zakresie wynajmu podnośnika też się znajdą.
Mycie czy też malowanie elewacji wysokiego budynku, przycinanie konarów drzewa to tylko przykładowe prace na wysokościach, które najlepiej wykonać z podnośnika. Można jeszcze korzystać w takich sytuacjach z drabiny, ale zdecydowanie bezpieczniej i wygodniej jest jednak wynająć zwyżkę i już.